آبشار پل هفتم

 	
	
آبشار پل هفتم

زيباترين و طولاني ترين آبشار مصنوعي ايران 
زيباترين و طولاني ترين آبشار مصنوعي رنگين كمان با نام آبشار رنگين كمان كارون به ارتفاع 35 متر و طول 350 متر از دو سوي پل و از سطح رودخانه كارون افتتاح  شد.
در پروژه آبشار رنگين كمان كارون كه عمليات اجرايي آن 5 ماه به طول انجاميد از فواره هاي آبي استفاده شده كه به وسيله 6 الكتروپمپ كار پمپاژ آب را از رودخانه انجام مي دهند .
اين پمپ ها آب را از درون رودخانه به دو طرف پل(از سمت پل سفيد به طول 150 متر و از سمت پل سوم به طول 200 متر) پمپاژ كرده و سپس به وسيله 2750 نازل كاملاً استيل از دو سمت پل مجدداً به درون رودخانه مي پاشند.
لوله هاي به كار رفته به منظور جلوگيري از رسوبات و املاح موجود در آب كاملاً استيل و قابل شستشو با اسيد مي باشند. پمپ ها نيز كه از نوع 150 و 400 مي باشند آب را تا ارتفاع 35 متر پمپاژ مي كنند.
لوله هاي استفاده شده در قسمت مكش از جنس فولاد با قطر 12 اينچ بوده است. يك هدر مكش نيز به قطر 20 اينچ در اين پروژه تعبيه شده، لوله هاي رانش موجود نيز از جنس پلي اتيلن بوده و در دو قطر 14 و 10 اينچ در نظر گرفته شده است. توان هر يك از پمپ ها نيز 90 كيلو وات مي باشد.
سيستم برق اين پروژه از طريق   SOFT DRIVE تامين شده است و سيستم سافت درايو به كار رفته در اين پروژه موجب احداث پست برق 700 كيلو واتي شده كه از جمله ويژگي هاي آن مي توان به صرفه جويي در مصرف برق و نيز صرفه جويي در استفاده از كابل بيش از حد و جلوگيري از ايجاد حرارت بالا در پمپ ها و همچنين جلوگيري از ضربه ي قوچ كه خود از جمله شايع ترين عامل تخريب پمپ ها مي باشد، اشاره نمود.
 تاسيسات برق اين سيستم كه شامل تابلوهاي برق مي باشد، همگي در اتاق پست در ابعاد حدود 110 متر مربع و كابل كشي ها در   درون سازه پل و دور از منظر عمومي قرار داده شده است.